Cloudy Bay - PremiumBottles

Cloudy Bay

Oplev essensen af New Zealands sublime vinverden med ikoniske flasker fra Cloudy Bay. Vingården er verdenskendt for at have sat Marlborough-regionen på det globale vinkort med sin kompromisløse kvalitet og sprøde karakter. Uanset om du leder efter den legendariske Cloudy Bay Sauvignon Blanc eller en silkeblød Pinot Noir, finder du dit næste glas hos PremiumBottles.dk
Filter
Sorter efter
Filtrer og sorter Filter
Filtrer og sorter
Filter

5 produkter

5 produkter

Historien bag Cloudy Bay: Pionerer i Marlborough

Da Cloudy Bay blev grundlagt i 1985 af David Hohnen, var Marlborough endnu en ubeskrevet side i den internationale vinverden. Cloudy Bay var blandt de absolut første producenter til at erkende det enorme potentiale i regionens unikke mikroklima med mange soltimer og kølige nætter.

I dag er huset en del af det eksklusive LVMH (LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton) og står som et synonym for luksus, raffinement og konsistent tårnhøj kvalitet.

Smagen af Cloudy Bay – Fra sprød Sauvignon Blanc til dyb Pinot Noir

Cloudy Bay har opbygget sit verdenskendte omdømme på baggrund af vine med intens frugtsmag, renhed og en fremragende balance:

  • Cloudy Bay Sauvignon Blanc: Huset flagskib og en af verdens mest eftertragtede hvidvine. Forvent en eksplosion af sprød citrus, passionfrugt, hyldeblomst og en forfriskende mineralsk syre.
  • Cloudy Bay Pinot Noir: En elegant og kompleks rødvin med smukke noter af mørke kirsebær, blommer og et strejf af fine krydderier. Silkebløde tanniner gør den perfekt til lette kødretter.
  • Cloudy Bay Te Koko: En eksklusiv, fadlagret udgave af deres Sauvignon Blanc. Te Koko bryder med traditionerne og tilbyder en mere cremet, fyldig og kompleks oplevelse.
  • Pelorus: Huset sprøde mousserende vin fremstillet efter den traditionelle metode. Perfekt til aperitif og fejringsværdige øjeblikke.

Mad og Cloudy Bay – Den perfekte parring

Vine fra Cloudy Bay er som skabt til det moderne nordiske køkken:

  • Sauvignon Blanc er det oplagte valg til alt fra friskpillede rejer, østers og grillet fisk til gedeost og friske sommersalater.
  • Pinot Noir matcher glimrende med lyst kød som kalv, fjerkræ, svampeanretninger samt milde oste.

Hvorfor købe din Cloudy Bay vin hos PremiumBottles.dk?

Når du handler hos PremiumBottles.dk, garanterer vi en oplevelse i særklasse, der matcher kvaliteten af flaskerne i vores udvalg:

  • 100% originale flasker: Vi samarbejder direkte med verificerede leverandører.
  • Hurtig og sikker levering: Du modtager dine flasker forsvarligt pakket ind lige til døren.
  • Ekspertise: Vi brænder for premium drikkevarer og står altid klar til at vejlede dig om det rette valg.

Bestil din favorit fra Cloudy Bay i dag og oplev, hvorfor disse vine fortsat bjertager vinelskere verden over.